Edward Kazior ps. Lot


Edward Kazior ps. Lot, podporucznik BCh, dowódca oddziału Ludowej Straży Bezpieczeństwa w Obwodzie Olkusz Batalionów Chłopskich. Urodzony 18 lutego 1918 r. w Wierzbicy, syn Ludwika i Marianny. Absolwent Szkoły Rolniczej w Trzyciążu, od młodości związany z ruchem ludowym. W 1938 został prezesem koła Związku Młodzieży Wiejskiej „Siew” w Wierzbicy. 

Od 1940 działał w ZWZ jako łącznik i kolporter prasy. W wyniku serii aresztowań rozbijających struktury ZWZ, zaangażował się w działalność BCh. W 1943 został dowódcą oddziału specjalnego BCh w Obwodzie Olkusz. Wykonał szereg egzekucji na konfidentach, granatowych policjantach i bandytach. W 1945 płynnie przeszedł do drugiej konspiracji. Wiosną 1945 oddział „Lota” m.in. zlikwidował kilku funkcjonariuszy UB i MO. Kazior zginął 30 kwietnia 1945 r. od kuli milicjanta, kiedy wraz z trzema żołnierzami oddziału nocował w szopie we Jeżówce k. Wolbromia.

Więcej informacji: http://www.listawykletych.pl/katalog/kazior-edward/
Poniżej grób „Lota” na cmentarzu w Kidowie. 


fot. profilowe ze zb. Cezarego Brożka
opracował Konrad Kulig

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszamy na naszą nową stronę internetową!

Szanowni Czytelnicy! Uruchomiliśmy nową stronę internetową naszego Koła . Przenieśliśmy się na nią, do czego i Państwa zachęcamy. Oczywiście...