Mędrek (Mendrek) Maciej ps. Pęc


Maciej Mędrek (Mendrek) ps. Pęc, urodzony w 1894 roku, żołnierz oddziału rezerwy dowodzonego przez Edwarda Nowaka „Jodłę" w zgrupowaniu partyzanckim Gerarda Woźnicy „Hardego". Ojciec Alicji ps. Diana (ur. 1921), Zofii (ur. 1923) oraz Letycji ps. Jutrzenka (ur. 1925). Z zawodu przedsiębiorca-rzemieślnik. 

Przed wojną prowadził w Olkuszu Chrześcijański Skład Artykułów Mącznych Maciej Mędrek i S-ka. W 1936 r. uchwałą Zarządu Izby Rzemieślniczej w Kielcach został przewodniczącym Komisji Egzaminacyjnej Czeladniczej dla rzemiosła krawieckiego męskiego, damskiego i zawodów pokrewnych. Był  także członkiem zarządu Związku Rzemieślników Chrześcijan w Olkuszu. W czasie okupacji niemieckiej mieszkał w Bydlinie. 

Według wykazu ewidencyjnego Edwarda Nowaka „Jodły" w oddziale służył nie mając za sobą przeszkolenia wojskowego w czasie pokoju. W konspiracji od 6 czerwca 1944 r.

Jako mistrz krawiecki,  szył mundury dla żołnierzy oddziału partyzanckiego Gerarda Woźnicy „Hardego". Po zdobyciu większej ilości materiałów w akcji na magazyny w Wolbromiu w nocy 25/26 lipca 1944 r. kierował zakrojonym na szeroką skalę przedsięwzięciem przygotowania ponad stu bluz mundurowych. „Hardy" wspominał:
Ze zdobytego drelichu drużyna sanitarno-gospodarcza w Bydlinie uszyła mundury. Pracą kierował żołnierz oddziału rezerwy, krawiec z zawodu – Maciej Mędrek ps. „Pęc”. Bluzy od mundurów szyły: nauczycielka z Bydlina Maria Malecka ps. „Orlik”, Alicja Mędrek ps. „Diana”, Wanda Mędrek ps. „Jutrzenka”, p.Kalinka i kilka innych dziewcząt, których pseudonimów nie rozszyfrowałem. Tym dzielnym kobietom, które w krótkim czasie uszyły 108 bluz, kilka plutonów oddziału partyzanckiego „Surowiec” zawdzięczało jednolite umundurowania.

Wyróżniony przez dowódcę zgrupowania ppor. „Hardego" za udział w przygotowaniach do odbioru alianckiego zrzutu w sierpniu 1944 r. na polach obok wsi Krzywopłoty.
Miejsce przygotowanego zrzutowiska, fragment mapy z Archiwum Map Wojskowego Instytutu Geograficznego 1919 - 1939, www.mapywig.org

Wymieniony w ewidencji Stan osobowy kompanii rezerwy oddziału Hardego"  (G. Woźnica, Oddział „Hardego", Warszawa 1981, s. 188). 


opracował Konrad Kulig
zdjęcie portretowe ze zbiorów rodziny M. Mędrka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszamy na naszą nową stronę internetową!

Szanowni Czytelnicy! Uruchomiliśmy nową stronę internetową naszego Koła . Przenieśliśmy się na nią, do czego i Państwa zachęcamy. Oczywiście...