Wieczorek Feliks ps. Zimny


Feliks Wieczorek ps. Zimny, urodzony 17 kwietnia 1919 roku w Zawierciu, syn Piotra i Antoniny, żołnierz oddziału rezerwy dowodzonego przez Edwarda Nowaka „Jodłę" w zgrupowaniu partyzanckim Gerarda Woźnicy „Hardego". W czasie okupacji niemieckiej mieszkał w Kwaśniowie. 

Według wykazu ewidencyjnego Edwarda Nowaka „Jodły" w oddziale służył nie mając za sobą przeszkolenia wojskowego w czasie pokoju. W konspiracji od 8 grudnia 1943 r. Pełnił funkcję gońca. 

Stanisław Konieczniak ps. Zawilec, żołnierz kompanii rezerwy z Kwaśniowa Dolnego, wspominał wydarzenia poprzedzające niemiecką obławę na tę wieś z 5 sierpnia 1944 r.: Na jednym szkoleniu na Wymysłowie por. „Hardy" zebrał wszystkich i poinformował nas, iż posiada wiarygodne wiadomości o obławie Niemców na wieś Kwaśniów celem ujęcia tutejszych partyzantów (mimo przestrzeganej obronności i tajemniczości znalazł się donosiciel) i dla bezpieczeństwa winniśmy usunąć się ze wsi przynajmniej na ten dzień obławy. Zaraz też po szkoleniu zebraliśmy się wszyscy u Feliksa Wieczorka ps. Zimny i tam zadecydowaliśmy, by udać się do pobliskiego lasu cieślińskiego i tam w ukryciu przebyć ten czarny dzień. Jednak w lesie nie było żadnej widoczności i nie wiedzieliśmy, co dzieje się we wsi. Postanowiliśmy pod wieczór przenieść się na górę Zapusta i tam koczowaliśmy przy dużej kupie gnoju, skąd mieliśmy dobry widok na wieś, w której nic się nie działo, wszystko było w należytym porządku. 
  
Zdezorientowani co to ma wszystko znaczyć postanowiliśmy wrócić do wsi - myśląc że informacja o obławie była błędna. Popełniliśmy właśnie straszny błąd, bo po przyjściu do domów w niecałą godzinę Niemcy z warkotem aut wjechali do wsi. 


Otoczyli całą wieś, samochód był w każdej uliczce, wyskakując z samochodów krzyczeli (schnell, schnell), biegli do domów i stamtąd wypędzali mężczyzn młodych, starych, bijąc ich, popychając, prowadzili na ulicę (...) każdy kto tylko zdołał i miał jeszcze czas uciekł, gdzie się dało.(Konieczniak Stanisław, Żołnierze z Kompanii Rezerwy Oddziału „Hardego",w: „Partyzanckie Wspomnienia - zeszyt II", Olkusz 2004, s. 44) W czasie obławy w Kwaśniowie Dolnym Niemcy zamordowali dwie osoby, Jana Kaszubę i Antoniego Bromblika. 

Feliks Wieczorek jest wymieniony w ewidencji Stan osobowy kompanii rezerwy oddziału Hardego"  (G. Woźnica, Oddział „Hardego", Warszawa 1981, s. 188). 


opracował Konrad Kulig

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszamy na naszą nową stronę internetową!

Szanowni Czytelnicy! Uruchomiliśmy nową stronę internetową naszego Koła . Przenieśliśmy się na nią, do czego i Państwa zachęcamy. Oczywiście...