Adolf Kieres ps. Volt – ur. 29 września 1925 r. w Olkuszu, zm. 27 marca 2017 r. w Olkuszu, żołnierz konspiracyjnego pułku „Srebro”, drużyny dywersyjnej Obwodu Olkusz, partyzant oddziału „Litwinka” 106. Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Jeden z założycieli olkuskiego koła Światowego Związku Żołnierzy AK.
Pochodząc z rodziny o wybitnie żołniersko-patriotycznych tradycjach (ojciec w armii carskiej, dwaj bracia – oficerowie w Wojsku Polskim), Adolf Kieres w wieku niespełna 14 lat zaangażował się w przygotowania do nadchodzącej wojny.
W lutym 1939 r. ukończył kurs PCK „Przeszkolenie z ratownictwa ogólnego i przeciwgazowego”. We wrześniu był gońcem w miejskiej służbie ratowniczo-sanitarnej PCK. W pierwszych latach okupacji został aresztowany przez Niemców za nielegalne przekroczenie granicy między Rzeszą a Generalnym Gubernatorstwem. Od 1941 r. pracował w fabryce „Westen” w Olkuszu. Tam po raz pierwszy zetknął się z konspiracją.
W 1944 r. został zaprzysiężony przez Jerzego Zielonkę i stał się członkiem drużyny dywersyjnej Obwodu Olkusz AK pod dowództwem Wacława Kalarusa „Tarzana”, przyjmując pseudonim „Volt”. Późną jesienią 1944 r. w wyniku ,,wsypy” cała drużyna została zagrożona aresztowaniem. W nocy z 29 na 30 listopada 1944 r. „Volt” w składzie dziesięcioosobowej grupy pod dowództwem „Tarzana” dokonał brawurowej akcji na magazyn broni w fabryce Westena. Uzbrojona w dwa pistolety z minimalną ilością amunicji drużyna przejęła kontrolę nad fabryką, sterroryzowała urzędującego tam szefa NSDAP, rozbiła drzwi magazynu zdobywając ponad 30 sztuk broni, amunicję i wyposażenie.
Drużyna została włączona do oddziału „Litwinka” 106. DP AK. W grudniu „Volt” brał udział w cyklu akcji o charakterze odwetowym na niemieckich kolonistach, konfidentach i volksdeutsach na pograniczu Rzeszy i Guberni. W styczniu 1945 r. bił się z Niemcami w potyczce pod Osiekiem. 17 stycznia, w kolejnej potyczce – pod Budzyniem – otrzymał ciężki postrzał w nogę i dostał się do niewoli.
W marcu, w dniu kiedy powrócił do rodzinnego domu, został aresztowany przez UB. Przez tydzień był przesłuchiwany w PUBP w Olkuszu. W kolejnych latach – jako akowcowi – uniemożliwiano mu przyjęcie do szkół, utrudniano rozwój zawodowy, a w maju 1946 r. na kilka dni ponownie aresztowano. Mimo to, na ile było to możliwe, Kieres angażował się w upamiętnienie poległych kolegów, m. in. będąc jedną z osób, które doprowadziły do ekshumacji akowców. W 1989 r. był jednym z członków założycieli koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Olkuszu. Czynnie włączał się w inicjatywy, np. przodując w fundacji sztandaru i pomnika poległych oraz pełniąc funkcje we władzach Koła. Był jednym z inicjatorów ufundowania tablicy pamiątkowej Żołnierzy AK Ziemi Olkuskiej na Starym Cmentarzu w Olkuszu.
20 maja 2001 r., uroczystości odsłonięcia tablicy poświęconej olkuskiej AK na Starym Cmentarzu. Pierwszy rząd, od lewej: Marian Natkaniec „Nać”, Jerzy Gerasimow „Czarny”, Adolf Kieres „Volt”, Henryk Czerniak „Osa”.
Odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi z Mieczami oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Dodatkowo był posiadaczem Medalu Zwycięstwa i Wolności, Krzyża Partyzanckiego, Krzyża Armii Krajowej, Odznaki Weterana Walk o Niepodległość oraz Odznaki Pamiątkowej Akcji „Burza”.
fot. http://cyra.wblogu.pl/pomnik-na-starym-cmentarzu-w-olkuszu.html/5427-adolf-kieres-w-bialym-plaszczu
opracował Konrad Kulig
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz