Alicja Łogiewa ps. Diana

Alicja Łogiewa ps. Diana (nazwisko panieńskie Mędrek),  urodzona 10 stycznia 1921 r., zm. 6 czerwca 1999 r., członkini drużyny sanitarnej, utworzonej w ramach oddziału rezerwy dowodzonego przez Edwarda Nowaka „Jodłę” w zgrupowaniu partyzanckim Gerarda Woźnicy „Hardego”. Córka Macieja Mędrka ps. Pęc, żołnierza oddziału rezerwy; siostra Letycji Mędrek ps. Jutrzenka. W czasie okupacji niemieckiej mieszkała w Bydlinie.

Po wybuchu wojny i wkroczeniu Niemców do Olkusza, rodzina Mędrków została pozbawiona kamienicy, w której Maciej Mędrek prowadził zakład krawiecki i przeniosła się do Bydlina.

W akcji na magazyny w Wolbromiu w nocy 25/26 lipca 1944 r. oddział „Hardego” zdobył materiały na mundury. W przygotowaniu bluz mundurowych uczestniczyła także Alicja Mędrek. „Hardy" wspominał: Ze zdobytego drelichu drużyna sanitarno-gospodarcza w Bydlinie uszyła mundury. Pracą kierował żołnierz oddziału rezerwy, krawiec z zawodu – Maciej Mędrek ps. „Pęc”. Bluzy od mundurów szyły: nauczycielka z Bydlina Maria Malecka ps. „Orlik”, Alicja Mędrek ps. „Diana”, Wanda Mędrek ps. „Jutrzenka”, p.Kalinka i kilka innych dziewcząt, których pseudonimów nie rozszyfrowałem. Tym dzielnym kobietom, które w krótkim czasie uszyły 108 bluz, kilka plutonów oddziału partyzanckiego „Surowiec” zawdzięczało jednolite umundurowania. (G. Woźnica, Oddział „Hardego", Warszawa 1981, s. 80). 

Pozostawiła po sobie wspomnienia wydane przez oddziały ŚZŻAK w Olkuszu i Kluczach („Wspomnienia z lat walk i martyrologii AK”, GOKSTiR w Kluczach, 1999, s. 14-25).
Zapisała w nich: Gdy opisuję te wspomnienia, obrazy jak żywe przesuwają się przed oczami. Pragnę utrwalić je, by nasze dzieci czytając tę maleńką tylko garstkę wspomnień wyjętych z długiej i ciężkiej okupacyjnej nocy wiedziały o okrucieństwach wojny, która oby już nigdy więcej nie zmąciła ich spokoju, by mogły uczyć się i pracować dla dobra naszej odbudowanej z gruzów Ojczyzny, i by wolność, o którą walczyli ich rodzice stała się im droższa niż życie. 

Na fotografii Alicja Mędrek w lipcu 1943 r. w drodze z meldunkiem w okolicach Udorza., zbiory rodzinne. 
opracował Konrad Kulig

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszamy na naszą nową stronę internetową!

Szanowni Czytelnicy! Uruchomiliśmy nową stronę internetową naszego Koła . Przenieśliśmy się na nią, do czego i Państwa zachęcamy. Oczywiście...